Jak vybrat batoh?

Existují tři základní konstrukce, ze kterých vychází široká nabídka batohů. Jsou to krosny s vnějším nosným rámem (dnes jsou na ústupu), jednoduché batohy bez výztuhy a konečně batohy s vnitřní výztuhou. Výztuha napomáhá při balení, dá se přizpůsobit tvaru zad a spolu s bederním pásem je podstatnou součástí nosného systému.

KROSNY

Dříve velmi populární krosny nadále slouží nosičům na celém světě k přenášení velkých a neforemných předmětů, beden s přístroji, expedičních sudů či krabic. Věci se nakládají a fixují přímo na konstrukci krosny nebo do objemného krosnového vaku. Moderní batohy jsou vlastně pokračovateli krosen, jen vnější konstrukce byla nahrazena výztuhami integrovanými do zad batohů. V nabídkách velkých firem ale krosny stále najdeme.

NOSNÝ SYSTÉM BATOHŮ

Batoh s dobrým nosným systémem se nese pohodlně. Se špatným je to utrpení a samé problémy. Nosný systém přenáší hmotnost nákladu na ramena (nosnými popruhy – NP) a bedra (pomocí bederního pásu – BP) a rozložení hmotnosti na NP a BP se dá regulovat. Dobrý BP nese často více než polovinu hmotnosti těžkého batohu. Důležitá je velikost zad batohu. Jde o vzdálenost mezi BP a horním uchycením NP, která je buď nastavitelná, nebo fixní. Pokud je velikost zad fixní, a nejde ji tedy změnit, musím batoh vybrat podobně jako boty nebo šaty – tedy správnou velikost odpovídající mé postavě. Pozor – pouhým prodlužováním či zkracováním délky NP se délka zad batohu nemění!

Nosné popruhy (NP) by měly být pohodlné, anatomicky tvarované a přiměřeně vyměkčené. Nesmějí svírat krk ani padat z ramen (viz hrudní popruh). Jsou nejvíce namáhanou částí batohu, proto musí být důkladné a naprosto precizně připevněné.

Bederní pás (BP) odlehčuje nosným popruhům, a tím i ramenům. BP je fixován v pase a přenáší podstatnou část hmotnosti batohu přímo na pánev. Mívá boční dotahy, které zabraňují kymácení batohu. BP by měl být dostatečně tuhý a přitom přiměřeně polstrovaný, spona musí perfektně držet, a v případě potřeby musí jít naopak snadno a rychle rozepnout.

Balanční dotahy dolaďují optimální nastavení nosného systému, přitahují batoh k ramenům, a tím zajišťují jeho větší stabilitu. Měly by k NP přicházet mírně shora (někdy lze nastavit) a jsou upevněny k výztuze zad batohu. Musí jít dotahovat i povolovat při nasazeném batohu, jen tak lze za chůze plynule regulovat přenos zatížení z ramen na bedra a naopak.

Hrudní popruh zabraňuje padání NP z ramen a vymezuje jejich umístění na ramenech. Měl by být výškově nastavitelný, opatřený sponou s dotahem a pružný (nesmí bránit dýchání).

Záda batohu zvláště těch velkých, by měla mít výztuhu. Většinou ji lze vyjmout, a případně i vytvarovat podle zad uživatele. Díky výztuze batoh drží tvar, dobře se do něj balí a těžiště nákladu se může posunout výše, což zvyšuje komfort nesení. Výztuha umožní pohodlně nést lyže připevněné i na poloprázdném batohu.

Odvětrání a vyměkčení. Záda mají být dostatečně vyměkčená a zajišťovat odvětrávání (prolisy, prodyšný materiál, síťka, odehnutí zad batohu od těla atd.). Zapařování zad se daří pouze zmírnit, a proto by záda batohu v každém případě měla být z rychleschnoucího materiálu a nepropouštět vlhkost do komor.

Velikost zad u nastavitelných zad batohu. Druhou možností je fixní velikost zad (pevná, nenastavitelná). Rozhodneme-li se pro batoh s fixními zády, musíme délku jeho zad dobře vybrat už v obchodě.

VÝBĚR BATOHU PODLE VYBAVENOSTI

Víko musí dokonale krýt batoh i při maximálně vysunutém a naplněném nástavci. Kapsa ve víku by měla být přístupná zvenčí (není třeba odklápět víko) a její střih by měl dovolit pohodlné uložení fotoaparátu či jablka, i když je batoh plný. Druhá kapsa pro uložení dokladů či peněženky by naopak měla být přístupná až po odklopení víka. Oddělitelné víko poslouží jako samostatný malý batůžek.

Nástavec slouží jednak jako uzávěr vstupu horní komory, jednak poskytuje rezervní prostor, když máme věcí moc. Pokud ho pravidelně používáme až "na doraz", měli bychom si pořídit větší batoh.

Hlavní komora může a nemusí být rozdělena přepážkou (někdy odepínatelnou, která umožňuje zvolit tu či onu variantu). Někomu vyhovuje balení do dvou komor, jiný raději věci "našlapává" do jedné. U velkých batohů je praktické, když se do hlavní komory dá vstoupit alespoň ze dvou míst.

Vstup do batohu může být horem se stahovacím uzavíráním krytý víkem nebo obvodovým zipem. Větší batohy s horním vstupem mají často druhý vstup do spodní komory. Obvodový čelní zip umožňuje lepší přístup do batohu, na druhou stranu takový batoh nelze přeplnit, protože zip pak nejde zapnout. Velmi důležitá je kvalita zipu. Jsou i batohy s kombinací obou typů vstupů, tedy s horním vstupem a jedním či dvěma svislými čelními zipy.

Kapsy na boku batohu bývají stabilní nebo oddělitelné. Jednu až dvě najdeme ve víku, šikovná je vodotěsná kapsa na doklady a samostatná plochá kapsa na mapu. Na BP je praktická kapsička na klíče, mince či jiné drobnosti a dole na bocích batohu bývají otevřené kapsičky na zasunutí konců tyček stanu či patek nesených lyží (měly by mít dole otvůrek pro odtok vody). Síťované kapsy jsou dobré pro operativní odkládání věcí, pro mokré oblečení, pro stoupací pásy se sněhem apod.

Kompresní a připevňovací pásky slouží ke zmenšování objemu batohu, máme-li jen málo věcí, a současně k přichycení věcí na batoh. Měly by být dobře přišité a dostatečně dlouhé tak, aby pod ně šla připevnit např. karimatka.

Spony, přezky a svorky umožňují rychlou manipulaci a plynulé dotahování popruhů i za chůze. Spolehlivá funkce záleží na kvalitě a na sladěnosti přezky s popruhem, což bychom měli předem vyzkoušet. Posuvné díly by měly být zajištěny proti ztrátě. Spony umožňují zbavit se batohu např. při pádu do vody jedním pohybem, a to i jednou rukou.

Dno batohu je zhotoveno z odolného materiálu, popřípadě je zdvojené. Praktické je nepropustné a omyvatelné dno batohu.

Odlehčovací třmeny, do nichž se zavěsí ruce, napomáhají trochu k pohodlnému nesení batohu (jsou protiváhou batohu). V exponovaných místech je bezpečnější ruce ze třmenů osvobodit.

Pouzdro na mačky nebo místo pro připevnění maček je praktické, protože mačky jsou neskladné a nevhodné k uložení dovnitř batohu a navíc je dobře, když jsou po ruce.

Očka na cepín u dna batohu slouží spolu s výše umístěnými řemínky k přichycení cepínu na batoh. Podobně může být batoh opatřen očky pro hůlky, příklopkou pro lavinovou lopatu, další řadou připevňovacích oček a "gumicukovými" křížovými stahovačkami.

Ještě předtím, než se začnete zajímat o samotné batohy tak si musíte sami ujasnit, co budete od batohu požadovat. Zamyslete se nad otázkami, jako jsou tyto:

Chcete, aby vám váš batoh vydržel? Pečujte o něj!

Možná se to nezdá, ale životnost batohů je docela hodně omezená. Závisí na podmínkách a na používání. Tedy jak často se batoh používá a jak je při tom naplněn, tedy nejen celková váha ale i rovnoměrnost zatížení. Při každodenním používání a v náročných podmínkách může být životnost batohu překvapivě malá. Uvažujte o tom již při nákupu.

Čeho se vyvarovat:

Uskladňujte a uchovávejte batoh pokud možno v suchu. Eventuelně ho brzy vysušte, hlavně ho neodkládejte vlhký. Nechte vždy řádně proschnout. Je to i ve vašem zájmu, neb ač se to nezdá, vlhkost škodí zvláště zátěrům tkaniny.

Nenechávejte svůj batoh na přímém slunci. Degradace materiálu UV zářením je sice pomalá, ale nevratná.

Určitě se vyplatí kontrola malých poškození po akci a také vůle hned je spravit, než pozdější velký problém, eventuelně špatně opravitelný a tím zničený celý batoh.

Dejte si pozor při balení na ostré věci. Nejen že rýpou do zad, navíc ještě ničí tkaninu a švy batohu.

Vhodné je také zkontrolovat zakončení tkanin, nití, popruhů a eventuelní párající se místo ihned zafixovat, protože syntetické materiály jsou k párání dosti náchylné. Stačí jednoduše zatavit kraj tkaniny či popruhu.

Neskladujte jídlo v batohu, ač se to nezdá chytrý nápad pořád něco vybalovat, tak prožraný batoh od různých hlodavců či roztrhaný od medvěda vám jistě radost neudělá.

Více informací o správném výběru batohů, včetně podrobných testů vybraných modelů batohů naleznete na stránkách www.svetoutdooru.cz/clanek/?107046-to-zakladni-o-batozich

© Svět outdooru 2007, www.svetoutdooru.cz, všechna práva vyhrazena.

Tyto informace poskytnuté pro www.centrumsportu.cz nesmí být dále šířeny bez písemného souhlasu autora.

CENTRUMSPORTU.CZ partneři