Jak vybrat INLINE brusle?

Bruslí samo osobě je spousty druhů, na různé styly jízd a hrání např. hokej. Než koupíte jakékoli brusle, musíte si říct, na co je budete využívat. Důležité je vědět, jak na tom jste jako bruslař a vůbec jako sportovec, chcete-li hubnout nebo si jen tak zajezdit s přáteli.

In-line brusle rozdělujeme na několik základních kategorií:

RYCHLOBRUSLENÍ
Brusle se čtyřmi až pěti kolečky na jednom noži. Bota je nízká a tvrdá (pevná) pro ideální držení nohy, přitom je lehká, a díky tomu je bruslař schopen jet dlouhou vzdálenost bez jakýchkoli potíží. Tato bota se musí pořádně vyšlápnout přesně na vaši nohu. Na tuto brusli se dávají větší kolečka od 90mm až 120mm, tím se brusle stává méně stabilní pro bruslaře, kteří nejsou tak zkušení. Není určená pro začátečníky!

FITNESS
Nejoblíbenější a nejprodávanější brusle ze všech typů. Toto odvětví zabírá 90% všech bruslařů. Jsou jak pro začátečníky, tak pro dobré bruslaře. Brusle mají vyšší botičku, bota je pohodlná a zároveň dost pevná, aby se v ní člověk cítil co nejlépe. Nůž je kratší, aby byla brusle co nejpohyblivější.

AGRESIVNÍ
Tento typ se úplně liší od jiných typů bruslí. Bota je doplněna o různé chrániče a skluzové zóny (slidery), aby člověk mohl jezdit po zábradlí a u-rampách. Tomu je také přizpůsoben nůž i kolečka, která jsou malá, tvrdá tak, aby vydržela nápor, např. při doskocích. Nůž je krátký, kvůli dobré pohyblivosti.

KOLEČKA
Velikost koleček se pohybuje od 60mm až do 120mm. Výběr velikosti koleček a jejich tvrdosti je důležitý pro rychlost a pohyblivost. Měkčí kolečka se používají do měst, na horší povrchy a mají tu výhodu, že daleko lépe pohlcují nárazy do nohou. Jejich nevýhodou je rychlejší opotřebení. Pro sportovní účely se používají tvrdší kolečka, která mají tu výhodu, že jedou rychleji a přitom opotřebení není takové.

VELIKOST A TVRDOST KOLEČEK:

Závodní účely: velikost koleček od 90-120mm,84A a více

Fitness účely: velikost koleček od 74-90mm,80A až 84A

Začátečníci: velikost koleček od 74-82mm,80A až 84A

Agresiv: velikost koleček od 90A až 100A

CENTRUMSPORTU.CZ partneři