Jak vybrat karimatku?

PĚNOVÉ KARIMATKY

Jsou lehké a praktické. Snesou i drsné zacházení, několik škrábanců a děr neubere jejich dobrým izolačním vlastnostem. Dají se upravit na požadovanou velikost, koupit v různých tloušťkách a vybereme si z mnoha barev a vzorů. Do zimních podmínek by však měla být podložka silná minimálně 2 cm. Pokud jsou podložky slepené ze dvou vrstev, je to buď proto, že jedna strana (tvrdší a odolnější) je určena pro kameny, šišky a klacíky a ta druhá (pohodlnější) pro naše záda, nebo je to jen barevný efekt pro podporu prodeje – rozdíl stran je jen v barvě, nikoli v materiálu. Jedna strana může být potažena vodonepropustnou fólií. Touto stranou tedy pokládáme karimatku na zem. Reflexní (tepelné) účinky stříbrných či zlatých vrstviček na podložce nejsou významné, lépe poslouží jako ochrana před vlhkem. Příjem vlhkosti do podložek rapidně stoupne, pokud je jejich povrch porušen, rozedřen nebo propíchán. Karimatka tedy při transportu patří do dobrého obalu.

Výhody: bezporuchovost, dostatečná odolnost, nízká hmotnost (300 až 600g), komfortní pro léto, lidové ceny (od 70 do 190Kč).

KARIMATKY Z EVA MATERIÁLU (plast etylenvinylacetát)

Poněkud dražší (600 -1100Kč), které jsou oproti "klasickým" hladší, pružnější a "gumovější" a skýtají tedy větší komfort. Pružnost si uchovávají i při teplotách pod nulou.

KARIMATKY PROFILOVANÉ

Hrubý vzor připomínající rohožku kříženou s valchou má zajistit, aby se mezi tělem a studenou zemí udrželo co nejvíce vzduchu (lepší izolace) a zpříjemnil se nocleh na kamenitém povrchu.

SKLÁDANÉ KARIMATKY

Pohodlně se balí a nemalou výhodou je i to, že pokud se spodní strana ušpiní, zůstane i po sbalení vrchní strana čistá.

ALUMATKY

Slaboučké a nic nevážící "alumatky" jsou příjemnou podložkou pod spacák, chránící před špínou a vlhkem, avšak jen málo před nerovnostmi a minimálně před chladem. Jsou skvělé pro toulky horkým létem, ale do zimy se nehodí.

Výhody: nízká cena (100-180 Kč) i hmotnost (160g), minimální rozměry.

Nevýhody: nedostatečná izolace – pouze pro léto

SAMONAFUKOVACÍ KARIMATKY

Samonafukovačky patří k tomu nejlepšímu, co je k dispozici. Spojují v sobě výhody pěnových karimatek a nafukovacích matrací. Speciální lehký pěnový plast s otevřenými póry je uzavřen do neprodyšného obalu (většinou z houževnatého vrstveného nylonu). Spoje jsou svařeny a oba materiály (plast+nylon) jsou svými povrchy spojeny dohromady. V jednom rohu je ventil, po jehož otevření pěna sama nasává vzduch tím, jak se rozpíná a k dosažení potřebné tvrdosti je pak zapotřebí jen malé dofouknutí ústy. Na slunci je nutno upouštět z karimatky vzduch, a pokud by zůstávala přes den ve stanu, určitě otevřít ventil. Dobrá "samonafukovačka" by měla mít záruční dobu delší než půl roku! Vyráběné tloušťky od 20 do 75 mm (650-2400g). Nejsilnější skýtají opravdový komfort, pochopitelně za cenu vyšší hmotnosti, Do zimních podmínek se hodí od tloušťky 35 mm, raději tříčtvrteční délku 120 cm, než tloušťku 25 mm v plné délce 180 cm. Pomocí dvou popruhů je možno z některých samonafukovaček vytvořit sedátko.

Výhody: sbalitelnost, výborné izolační vlastnosti a vysoký komfort ležení, přijatelná hmotnost, nepropustí vlhkost (pozor na vzlínání vlhkosti tkaninou u typů bez vodoodpudivé úpravy).

Nevýhody: vyšší cena (1000–4000 Kč), obdobná rizika jako u nafukovacích matrací (možnost proražení je však při zimním táboření minimální a dírku je možno zalepit).

Více informací o správném výběru čelovek, včetně podrobných testů vybraných modelů čelovek naleznete na stránkách http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107049-to-zakladni-o-karimatkach

© Svět outdooru 2007, www.svetoutdooru.cz, všechna práva vyhrazena.

Tyto informace poskytnuté pro www.centrumsportu.cz nesmí být dále šířeny bez písemného souhlasu autora.

CENTRUMSPORTU.CZ partneři