Jak vybrat vařič?

PLYNOVÉ VAŘIČE

Velmi příznivé pořizovací ceny (nejprodávanější stojí od 500–2000 Kč), ale trochu dražší palivo. "Velká" ventilová bombička stojí asi 180 až 200 Kč a těchto asi 450 g plynu stačí zhruba na týden turistického vaření. Plyn v lehkých bombičkách je k zakoupení skoro všude. Stále více se používají bombičky ventilové, které vytlačují "napichovací". Ty jsou sice levnější, ale po propíchnutí na nich musí zůstat vařič namontovaný až do vypotřebování plynu a to není příliš bezpečné ani praktické. Nicméně existují i různé adaptéry, které tento problém zmenšují. K ventilové bombičce je připojení vařiče dvojího druhu: buď pomocí závitu, nebo drapáků. Kompatibilitu bombiček s vařičem je nutno vždy vyzkoušet.

Vařiče fungují prakticky bezporuchově a případná ucpaná tryska se dá prošťouchnout, staré těsnění snadno vyměnit. Jiné závady se prakticky nemohou vyskytnout. Jejich obsluha je pohodlná a čistá. Nejlehčí plyňáky váží pod 100 gramů! Start vařiče je bleskový, regulace plamene dokonalá. Již několik let se prodávají bombičky se směsí plynů butan/propan (dříve jen butan) a díky nim fungují plynové vařiče perfektně i v teplotách pod nulou. V mrazu se připevňují na dno bombičky speciální zahřívací podušky.

Bombičky se nesmějí přepravovat letadlem. Dají se však, buď dokupovat na místě, nebo poslat v předstihu pozemní poštou.

BENZÍNOVÉ VAŘIČE

Zapálení benzínového vařiče vyžaduje trochu cviku a citu (zejména u starých modelů), ale jinak to není nic složitého. Pro nahřání hořáku a zplynování paliva se používá pevný líh nebo hořlavá pasta. Vařičům s tlakovací pumpičkou stačí k nastartování kapka "vlastního" paliva. Pumpičkou se zvyšuje tlak v nádržce, tím stoupá výkon vařiče a ten většinou dostačuje i pro zimní vyvařování ve větších nádobách. Levný provoz vařiče po čase vynahradí větší investici při jeho kupování – tyto vařiče jsou tři a vícekrát dražší, než plynové.

Regulace plamene moderních benzíňáků je dobrá. Zabudované systémy pročišťování trysek a celková konstrukce vařičů umožňují provoz na různá paliva (benzíny, petrolej, nafta).

OSTATNÍ VAŘIČE

Maličké vařiče na pevný líh jsou oblíbené pro svoji jednoduchost a naprostou nerozbitnost, hodí se však jen do pohodových akcí. Výkon není valný a nedá se regulovat, hoření produkuje jedovaté zplodiny a bez dokonalého závětří se nedá na větru vařit. Cena klasického typu "sklápěcí postýlka" se pohybuje kolem 30 Kč a stejně tolik stojí 200g pevného lihu.

Vařiče na tekutý líh mají také stále své příznivce. Turistům slouží malý vařík i nejrůznější historické modely. Svérázným dobrodruhům slouží malá plechová skládací kamínka na pevná paliva. Nejsou v nabídce našich obchodů a nezbývá, než se vrátit k domácké výrobě. Za tu romantiku to ale stojí.

Existují také jednorázové vařiče, malé krabičky, ve kterých zpravidla hoří směs na bázi napalmu. Nejsou běžně k vidění a patří spíše do historie a "S.O.S. krabiček poslední záchrany".

Vařiče na dřívka (pevná paliva, dřevěné uhlí…) - tyto kuriózní vařiče rozhodně nepatří do starého železa, jak by se někomu mohlo zdát. Jedná se o miniaturní kovářské výhně, u kterých se o rozdmýchávání ohně k obrovskému žáru stará vrtulka, umístěná vespod a poháněná buď baterkou nebo solárním panýlkem. Pro toulky krajinou, kde je alespoň trochu příhodného paliva, jsou "dřívkáče" vynikající. S pytlíkem šišek v batohu se dá přečkat i pár dnů v mrtvých horách bez vegetace nebo na sněhu. Obrovským výkonem převyšuje ostatní druhy turistických vařičů. Odběr energie kvalitním motorkem je zanedbatelný a tak s jednou baterií typu C vaříme celý měsíc. Žár se dá otáčkami vrtulky překvapivě dobře regulovat, což je například při vaření polévky moc důležité (jinak by nezadržitelně utíkala z ešusu). Vařič na dřívka má ale i jeden velký problém – nedá se sehnat. Může za to nedůvěra veřejnosti, podpořená vysokou cenou (kolem 3000–5000 Kč!). Investice se však rychle vrací, neboť zcela odpadá shánění a nákup paliva (klacíky a šišky jsou na celé planetě zadarmo) a za vzdušný kyslík se zatím také neplatí.

Více informací o správném výběru čelovek, včetně podrobných testů vybraných modelů čelovek naleznete na stránkách http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107054-to-zakladni-o-varicich

© Svět outdooru 2007, www.svetoutdooru.cz, všechna práva vyhrazena.

Tyto informace poskytnuté pro www.centrumsportu.cz nesmí být dále šířeny bez písemného souhlasu autora.

CENTRUMSPORTU.CZ partneři