Kategorie lyží

Kategorie RACE

SL - slalomka
Oblíbená kategorie díky své snadné ovladatelnosti. Dokonale malý rádius (od 10 - 13,5m) umožňuje lehké ovládání pro běžné lyžaře, ale i dokonale řezaný oblouk pro náročného carvera. Slalomka jde rychle do zahájení oblouku má výborné jízdní vlastnosti zejména na tvrdé sjezdovce. Délka lyže závisí na výšce postavy a stylu jízdy (ženy od 150 - 155 cm, muži 155 - 165).

GS – obřačka
Kategorie je určena pro zkušené lyžaře, kteří mají rádi rychlost. Tyto lyže mají svoje kouzlo na širokých upravených sjezdovkách. Rekreační lyžař nedokáže vychutnat všechny její přednosti jako jsou rychlá jízda po hranách a dobrá vodivost v oblouku. Většinou narazí na problém s ovladatelností lyže při nízkých rychlostech.

RC – racecarver
Odladěná verze závodních lyží, vhodná na upravenou sjezdovku. Lyže pro velmi sportovního lyžaře milující racecarving.

 

Kategorie CROSS

Stále populárnější závody ve skicrossu dali před pár lety vzniknout kategorii lyží, které z počátku výrobci prezentovali právě pod hlavičkou tohoto sportu dnes u toho někteří zůstávají, jiní již tuto návaznost ani neuvádějí a slovo cross berou jako „křížem skrz kategorie“ tedy takové sportovně universální lyže na upravenou trať pro střední až delší oblouky. Většinou jich bývá celá řada od nejvyšších vysoce kvalitních sportovních modelů, které se podobají, nebo jsou někdy i shodné s racecarvery až po umírněnější sportovní modely. Jakožto lyže určené z 90ti procent pro upravené tratě jsou široké zhruba v rozmezí 65-68 a spíše výjimečně až k 72mm

 

Kategorie ALLROUND

U nás a vůbec ve střední Evropě jsou nejrozšířenější kategorií univerzální lyže pro rekreační a sportovně rekreační lyžování na upravených tratích.

Právě těchto najdeme v našich obchodech asi nejvíce - počínaje začátečnickými modely jednoduché konstrukce za přívětivé peníze, které nabízejí pohodové poježdění v rekreačním tempu a konče konstrukčně, materiálově i cenově top modely, které jsou co do jízdních kvalit srovnatelné s Race a skicross modely (jen je zde použitý menší rádius většinou někde mezi racecarvery a slalomkami). Šířka pod botou se zde stále drží kolem 67-72mm.

 

Kategorie FREERIDE

Zatímco ještě před pár lety byla šířka lyže v jejím středu spíše doplňkovou informací, dnes je téměř nejdůležitějším číslem, které nám leccos prozradí o charakteru lyže. Trendem posledních let je totiž lyžování ve volném, či prostě neupraveném terénu. A tady přichází ke slovu právě šířka lyže.

Čím je lyže širší, tím více je nosnější v měkkém sněhu a zároveň také tolerantnější k jezdcovým nedokonalostem. A z toho vychází jednoznačný trend k rozšiřování univerzálních lyží pro běžné rekreační lyžování i mimo sjezdovky, při zachování velmi dobrých vlastností na tvrdém až ledovatém sněhu. Hraje se zde doslova o milimetry a dá se říci, že při porovnání dvou různě širokých lyží pozná i laik každých pár milimetrů velmi výrazně.

 

Kategorie ALLMOUNTAIN

Allmountain jsou rozšířené spolubojovnice Allroundů, respektive oprávněnější nositelé jejich jména. Jestli mají být nějaké lyže ve škatulce "univerzální", tak právě tyhle. Jsou poněkud buclatější, ne však zas příliš, prostě tak akorát, aby jezdily dobře jak na sjezdovce, tak v terénu. V milimetrech se to dá vyjádřit rozpětím asi 75-85mm šířky pod botou. Pro největší procento lyžařů jsou právě allmountain ta nejvhodnější prkénka. Větší šířka pod botou nahrává tolerantnosti, nosnosti v obtížném sněhu, což často může být i rozježděná sjezdovka. Zároveň zde není šířka hnaná do extrémů, takže lyže nepůsobí na nohou nějak široce a také velmi dobře drží na hranách. Prostě vynikající kombinace pro každodenní realitu na sjezdovkách a třeba i občasné výlety mimo ně.

CENTRUMSPORTU.CZ partneři